Czy mam depresje? Jak się (nie) samodiognozować

Czym właściwie jest depresja i jak ją rozpoznać? Czy stwierdzenie sobie samemu zaburzenia ma jakiś sens i jakie mogą wyniknąć z tego plusy? 

Zaczynając od samego początku:

Czym właściwie jest depresja?

Może was zaskoczę, chociaż mam nadzieje, że tak nie będzie. Depresja to zaburzenie psychiczne. Odnosi się do zespołu objawów depresyjnych występujących w przebiegu chorób afektywnych, czyli w zaburzeniach nastroju. Czym się charakteryzuje? Długotrwałym uczuciem smutku, beznadziejności, pustki. Zachowaniami autodestrukcyjnymi, myślami samobójczymi, nasilonym zmęczeniem, nadmierną sennością lub bezsennością. Często osoby chorujące nie są zdolne do odczuwania emocji, szczególnie szczęścia. Zauważa się też zmniejszony apetyt.

Jak to wygląda w praktyce? Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że na początku była to niezdolność do odczuwania pozytywnych emocji, ciągłe zmęczenie, uczucie pustki i bezsilności oraz nadmierna senność. Później, doszło do tego poczucie bezsensowności podejmowania jakichkolwiek działań, trudności z wykonywaniem podstawowych czynności (wstanie z łóżka, zaparzenie herbaty, wzięcie prysznica, umycie zębów), rozkojarzenie. W ostatniej fazie, po której zdałam sobie sprawę, że potrzebuje specjalistycznej pomocy, dochodziło do nadużywania alkoholu, autodestrukcji (okaleczanie się i celowe wywoływanie myśli, po których czułam się gorzej) oraz pojawiały się natarczywe myśli samobójcze.

Przyznam się bez bicia, że przekopałam cały internet w poszukiwaniu informacji o tym, co mi dolega. Definicje depresji znałam na pamięć. Dopasowywałam swoje doświadczenia do objawów znalezionych na różnych stronach, czytałam wypowiedzi osób chorujących. Już po paru godzinach spędzonych w sieci, powiedziałam sobie, że to na pewno depresja. Dodatkowo byłam pewna, że cierpię na zaburzenia osobowości, fobię społeczną i stany lękowe. W każdym ze znalezionych zaburzeń odnalazłam jakąś cząstkę siebie. Finalnie, oczywiście okazało się, że większość tego, co podejrzewałam nie miała miejsca. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że nie można kierować się ogółem informacji znalezionych na przypadkowych witrynach, bo od określania naszego stanu zdrowia jest lekarz. Co śmieszniejsze, dobrze zdawałam sobie sprawę z tego, że wpisanie w wyszukiwarkę bólu głowy może skutkować znalezieniem informacji o raku płuc, ale kompletnie nie połączyłam tych dwóch faktów.

Diagnoza samego siebie - czy to może się udać?

Nie jestem zwolennikiem diagnozowania się samemu na podstawie nie zawsze rzetelnych źródeł. Nie jesteśmy w stanie po krótkim teście, w którym pytają nas, czy dużo śpimy i dużo płaczemy, dowiedzieć się, że na 100% dolega nam ta, a nie inna choroba. Tak samo jak przy chorobach fizycznych potrzebny jest szereg badań, tak i tutaj warto zapoznać się z opinią specjalisty. Nawet psychiatra po 20 minutach rozmowy, prawdopodobnie nie będzie w stanie określić co wam dokładnie dolega i jakby na to zaradzić. Warto pamiętać, że zaburzenia często idą w parze z innymi, mają różne stopnie nasilenia i co najważniejsze – u każdego mogą objawiać się inaczej. To, że jakaś przypadkowa kobieta w internecie pisze, że ma depresje i przesypia większość doby, nie znaczy, że ten objaw wystąpi również u Ciebie.

Szukanie informacji i „rozkopywanie tematu” ma jeden plus. Przynajmniej teraz myślę, że jest tylko jeden, który może okazać się pomocny. Jeśli w jakiś sposób dopasujemy swoje zachowania  do podanych norm, zauważymy, że coś jest nie tak. Zrozumienie, że dzieje się z nami coś niedobrego jest prawdopodobnie pierwszym krokiem, żeby zacząć działać w tym kierunku. Od dociekliwości, przez dopasowanie aż do poproszenia o pomoc i wypowiedzenia głośno: „okej, może faktycznie jestem chora a nie tylko sobie wymyślam”.

Kiedy czujemy się źle przez dłuższy czas, mamy problemy ze snem czy dokucza nam rozkojarzenie, kierujemy się do specjalisty. Na początku może być to rodzic czy psycholog szkolny. Nie szukamy informacji na własną rękę i nie kładziemy na siebie wyroku posiadania wszystkich zaburzeń, jakie widział świat. Diagnoza wcale nie poprawi waszego samopoczucia.

UWAGA
Wpis ma charakter subiektywny. Nie mam wykształcenia psychologicznego ani lekarskiego. Wszystko, co tutaj opisuję, opieram na wiedzy zdobytej ze specjalistycznych książek oraz na doświadczeniach swoich i osób mi znanych. Jest to moja opinia na dany temat. Jeśli uważasz, że masz problem i potrzebujesz pomocy – zgłoś się do specjalisty, psychologa lub psychiatry.